O černé hodince

Po přečtení článku zapisuj slova podle nápovědy. Do sešitu si zapiš, z jakého důvodu lidé dřív drželi černou hodinku.

Josef Brukner: O černé hodince

Černou hodinku vynalezli naši předkové kdysi dávno v zimním čase, aby ušetřili za světlo. Za soumraku zůstali zkrátka potmě, a protože přitom nemohli nic dělat, jen tak si povídali. V koutě lízaly kočky mlíčko, před prahem funěl do klubka stočený pes Vořech a děti, tátové i prabáby přestali na chvíli myslet na každodenní starosti a stuleni kolem praskajících kamen klábosili o všem, co je jen napadlo.
Jednoho pošmourného únorového dne jsme si černou hodinku vyzkoušeli v obyčejném bytě s radiátory ústředního topení, bez psa Vořecha, zato však s kočkou Bertou na kanapi. A zjistili jsme, že černá hodinka je úžasná věc. Potmě za neobvyklého klidu a míru jsme si povídali o něčem úplně jiném, než si obvykle povídáme. Nepadlo slovo, že bychom se měli víc učit a míň zlobit. Nikdo nehudroval, ani se nerozčiloval. Nikdo si nestěžoval, nikdo nevyčítal svým sourozencům, že jsou blbí, ani na nich nezkoušel chvaty karate nebo útočné kopy. Nikdo nikomu neskákal do řeči, ani se neurážel a nebouchal za sebou dveřmi. Seděli jsme pokojně ve tmě, jen občas olíznuti zábleskem automobilových světel z ulice. Očarováni neznámou blažeností jsme si navzájem vyprávěli, vzpomínali a poslouchali.
A protože se nám to náramně zamlouvalo, nacvičujeme od té chvíle černou hodinku v zimě v létě, kdykoliv se najde příhodný čas. Vyslechli jsme přitom neuvěřitelné příběhy. Mohli byste si však černou hodinku taky vyzkoušet. Měsíc únor je svou pochmurnou povahou jako stvořený pro to, abyste se uchýlili do útulné dlaně temného, dobře vytopeného pokojíčku. Uspořádat černou hodinku není však úplně snadné. Museli byste pro ni najít pravý den a zařídit několik nepříjemných věcí: vypnout televizi, zhasnout rádio, odložit sluchátka, opustit počítač, udělat si všechny úkoly. To všechno proto, abyste pak mohli přemluvit mámu, která neví, kde jí hlava stojí, a vytáhnout tátu z garáže, kde je mu tak dobře. Dědu a babičku přemlouvat nemusíte. Ti si černou hodinku jistě dobře pamatují. Za starých časů uměli lidé vyprávět, a dokonce i poslouchat jedna radost.

(Mateřídouška)
1                  
        2          
3    4                
           5     6    
       7           
                
       8           
     9             
  10                
                
                
   11